2016-12-14
Projekt Pink Lips już po raz czwarty – Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, 22–28 stycznia 2017 r.
Co roku w styczniu obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, tym razem wypada on w dniach 22–28 stycznia 2017 r. W jego ramach Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland już po raz czwarty organizuje akcję Pink Lips.
Pink Lips Project to nie tylko symbol, to również szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także świadectwo troski o nasze zdrowie – propagowanie profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.
 
Dlaczego jest to dla nas takie ważne? Rak szyjki macicy występuje także u młodych kobiet – to główny powód, aby uświadomić społeczeństwo, że choroba nowotworowa może dotknąć każdego. Co istotne, tego typu choroby nowotworowej można uniknąć dzięki prawidłowemu skriningowi cytologicznemu oraz szczepieniom. Badanie cytologiczne można wykonać podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. W przypadku prawidłowych wyników na cytologię należy zgłaszać się nie rzadziej niż co 3 lata. Gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości – częściej. W Polsce dysponujemy także szczepionkami na wysokoonkogenne typy wirusa HPV, które mogą powodować raka szyjki macicy.
 
Jesteśmy przekonani, że nasze działania przynoszą pozytywne zmiany. Rok temu dotarliśmy do około miliona kobiet w całej Polsce, otrzymaliśmy prawie 400 zdjęć kobiet z charakterystycznie pomalowanymi na różowo ustami, wśród nich znalazły się również znane osoby, otrzymaliśmy wsparcie od Katarzyny Tusk, Natalii Gacki, Retrofem, Kosmostolog, Rockagirl, Lelcia, a także wielu innych. Od dawna wspierają nas liczne fundacje oraz stowarzyszenia, a także wielu ginekologów w całej Polsce.
 
W ostatnim tygodniu stycznia studentki i studenci wyjdą na ulice 12 największych miast Polski, aby wspólnie pokazać różową siłę. Będziemy na uczelniach wyższych, w centrach kulturalnych, kinach, teatrach, na lodowiskach, w klubach fitness, salonach piękności, podczas biegów miejskich, a nawet będziemy się wspinać na ścianki wspinaczkowe. A wszystko po to, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców i tłumaczyć oraz zachęcać do profilaktyki.
 
Jesteśmy również obecni na portalach społecznościowych – dla tych wszystkich, którzy nie mogą spotkać się z nami osobiście. Ważne materiały edukacyjne oraz konkursy z przymrużeniem oka są dostępne dla każdego. Nad częścią merytoryczną czuwa grono ekspertów, a wiele fundacji objęło nas swoim patronatem.
 
Pamiętajmy o bezbolesnym, niekłopotliwym, a przede wszystkim krótkim badaniu, które może uratować życie! W końcu zdrowie dotyczy każdej z nas, dlatego tak wiele osób chce włączyć się i wspierać „babską” akcję.