2016-12-13
Projekt Pink Lips, czyli czego student medycyny może nauczyć lekarza
Czy jest coś, czego student może nauczyć lekarza, a tym bardziej lekarza specjalistę? To tylko z pozoru zuchwałe pytanie, w rzeczywistości wskazuje na obszar, w którym wciąż jest wiele do zrobienia i w którym my, młodzi, chcielibyśmy pomóc. Nie ma sensu, abyśmy pisali w tym miejscu, jak ważna jest profilaktyka w zakresie chorób ginekologicznych, czym jest badanie ginekologiczne oraz o szczepionkach przeciwko wirusowi HPV – to wszystko informacje dla ginekologia onkologa oczywiste.
 
Zatem o czym może mówić student lekarzowi? Chciałabym przedstawić naszą ideę, mając nadzieję, że w ten sposób uda się rozpropagować ją jeszcze bardziej. Cztery lata temu powstał projekt Pink Lips, działający w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Został stworzony z potrzeby serca, na znak solidarności z kobietami, które walczą z rakiem szyjki macicy. Rozwijając projekt, skupiliśmy się na propagowaniu idei profilaktyki. Różowe usta stały się symbolem kobiecości oraz świadomości troski o zdrowie.
Przez dwa lata zbieraliśmy opinie ankietowe na temat profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodych osób. W naszym badaniu wzięło udział ponad 2000 uczestników, większość z nich stanowiły osoby około 20. roku życia. Z zebranych informacji wynika, że większość kobiet udaje się na wizytę u ginekologa przed rozpoczęciem współżycia lub tuż po. To pozytywna informacja, z drugiej strony w odpowiedziach można zauważyć istotną różnicę pomiędzy kobietami z miast a mieszkankami wsi. Po rozpoczęciu aktywności seksualnej kobiety ze wsi rzadziej chodzą do ginekologa lub nie chodzą wcale. Z naszych badań wynika także, że kobiety, które sporadycznie są badane przez ginekologa, mają również rzadziej wykonywaną cytologię (należy pamiętać, że badanie to nie jest przeprowadzane w trakcie każdej wizyty). Zapytaliśmy panie, kiedy ostatni raz miały wykonywaną cytologię – prawie połowa z nich nigdy nie była poddana takiemu badaniu!
Jednak najbardziej niepokojące są dla nas odpowiedzi na pytania dotyczące HPV. Niewiele osób kiedykolwiek słyszało o badaniach w tym kierunku. Równie mało osób zostało zaszczepionych przeciw wirusowi. Znacząca większość nie wiedziała, jakiej szczepionki użyto, kiedy została podana (należy pamiętać, że szczepionka może działać do 9 lat i konieczne jest doszczepienie) oraz czy zostały przyjęte wszystkie dawki. Pozytywny wniosek z tej części badania jest taki, że im w młodszym wieku dziewczyna zgłasza się do ginekologa, tym częściej jest szczepiona. Co ciekawe, duża częstość wizyt nie powoduje, że kobiety są częściej szczepione.
 
Podczas innego naszego badania, skierowanego głównie do studentów kierunków medycznych, zapytaliśmy między innymi:
 
 
Wydawałoby się, że na tak postawione pytanie praktycznie 100% badanych w tej akurat grupie ankietowanych udzieli odpowiedzi przeczącej. Jak się okazuje, jest wręcz przeciwnie. Równie istotne w naszej ocenie jest pytanie o wczesne objawy zakażenia wirusem HPV:
 
 
Niestety, oba pytania pokazują, że w społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów, są one rozpowszechnione również w wyselekcjonowanej grupie ankietowanych przez nas osób. Jesteśmy przekonani, że bardzo ważne jest edukowanie kadry medycznej, w tym położnych oraz pielęgniarek szczepiennych, abyśmy mogli udzielać prawidłowych odpowiedzi na pytania naszych pacjentek.
Jak widać, w tej dziedzinie nadal jest wiele do zrobienia. Właśnie dlatego została stworzona akcja Pink Lips – aby za 10 lat rozkład odpowiedzi był zupełnie inny.
 
W ramach akcji działamy w galeriach handlowych, na uczelniach wyższych, w centrach kulturalnych, kinach, teatrach, restauracjach, a także podczas biegów, na lodowiskach, w klubach fitness oraz wielu innych miejscach, gdzie można spotkać kobiety. Zorganizowaliśmy trzy konferencje poświęcone nowotworom kobiecym, podczas których zarówno studenci kierunków medycznych, jak i psychologowie doskonalili swoje umiejętności. Dwa lata temu nasze działania otrzymały patronat honorowy małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Obecnie stale działamy w 12 miastach naszego kraju. Nasze działania intensyfikują się podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), następny przewidziano w dniach 22–28 stycznia 2017 r. W tym czasie pojawiamy się w większej liczbie miejsc oraz aktywnie publikujemy na portalach społecznościowych.
 
Szykując się do najbliższych obchodów Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, już teraz przypominamy o akcji Pink Lips i prosimy o wsparcie. Warto namawiać pacjentki, aby w tym bardzo ważnym tygodniu znalazły czas na szczepienia oraz badania, a także pomalowały usta na symboliczny różowy kolor.
 
Maria Malarska, Paulina Pachniak, Michał Podgórski, Michał Matyjaszczyk